Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘Green River Writers’

2017 Green River Writers Writing Contest!

The 2017 Green River Writers Contest is now open for entries. $1700 in cash prizes: 2 Grand Prize categories plus 13 poetry & prose categories. Break out the pen, the pencil, the keyboard. Craft your best poem, pull together that first chapter of the next great novel, document the last family holiday in an entertaining creative narrative, and send them all to this year’s contest.

All entries must be postmarked by September 30, 2017. http://www.greenriverwriters.org/about.html

I am the contest chairman. We are a non-profit group.

 

 

Read Full Post »

About 20 people from 3 states met July 13-16 for the 2017 Retreat for the Green River Writers. Kavanaugh Center, Crestwood, Kentucky.

Save

Save

Read Full Post »

I would like to think everyone who entered the Green River Writers 2016 Writing Contest. We had 16 categories and awarded over $1600 to people in 17 states and 1 Canadian province.

 

2016 Winners

 

1 President’s Prize–Fiction

First Place: “Phantom Plane” C. G. Thompson, Greenville NC

Second Place: “One Lady’s Camellia” Rebecca Crouse, Rathdrum ID

Third Place: “Brainstorm” Barbara Blanks, Garland TX

First HM: “The Burden of Heritage” Karen Powers Liebhaber, Pocahontas AR

Second HM: “Shadow of the Saints” Charles K. Firmage, Boise ID

Third HM: “We Were Not Alone” Gail Denham, Sunriver OR

 

2 Green River Grande–Poetry

First Place: “Late Tomatoes” Jessica  Thompson, New Harmony In

Second Place: “One-Year Anniversary” JessicaThompson, New Harmony In

Third Place: “Los Compadres” Sally Clark, Fredericksburg TX

First HM: “Jew as Noun” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second HM: “Downtown Brown” Alan O’Koon, Cincinnati OH

Third HM: “The Lost Well” Betty Stuedle, Louisville KY

 

3 Green River Lean—Short-Short Fiction

First Place: “I Can Never Move” Sally Clark, Fredericksburg TX

Second Place: “The Forgotten Lunch” Linda Hoagland, North Tazewell VA

Third Place: “Death From the Sky” Jim Miller, Louisville KY

First HM: “Bessie Sanctuary” Beecher Smith, Memphis TN

 

4 Novel: First Chapter—Fiction

First Place: Running at Sea Level Rebecca Bailey, Grangeville ID

Second Place: Backstory: Murder in Oceanview Nancy L. Brown, Bethel, ME

Third Place: Blessed Are the Meek Becky Lindsay, Crestview Hills KY

First HM: Ministers for Breakfast Beth Staas, Lagrange Park IL

Second HM: Years the Locusts Have Eaten Anna Wiker, Richmond KY

 

5 Rubye Fowler Memorial Prize in Creative Nonfiction

First Place: “One More Day ” Rebecca Crouse, Rathdrum ID

Second Place: “On the Trail of Little Cardboard Signs ” Gary Hoffman, Okeechobee FL

Third Place: “Grandmother Tree ” Rebecca Bailey, Grangeville, ID

First HM: “Snake Eradicator” Nancy L. Brown, ME

Second HM: “The Sun at Noon ” Betty Stuedle, Louisville KY

Third HM: “My Introduction to Janis Joplin ” Linda Hoagland, North Tazewell VA

 

6 Suzanne Suddeth Memorial Prize—Children’s Prose

First Place: “The Big Bad Wolf’s Side of the Story” Beecher Smith Memphis TN

Second Place: “Harry and Margaret” Randa Sansing, Bessemer, Alabama

Third Place: “The Thing in the Fog” Mary Bertolini, Cincinnati OH

First HM: “Dragons” Betty Stuedle, Louisville KY

 

7 Jim O’Dell Memorial–Poetry

First Place: “Blair” Jerri Hardesty, Brierfield AL

Second Place: “A Cow that could Fly” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Third Place: “Heads Up!” Barbara Blanks, Garland TX

First HM: “Limerick (A Republic Son of the Gun)” Becky Alexander, S. Cambridge,        Ontario

Second HM: “Gossip Has It” Caroline J. Walton, Crystal River FL

Third HM: “Creamy Whip” Don Fleming, Crescent Springs KY

 

8 Sometimes You Can’t Be Saved from Yourself—Poetry

First Place: “The Beacon” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Fish Fry” Wendy Visser, Cambridge ON

Third Place: “Fiat Lux” M. Ray Allen, VA

First HM: “The Peter Principle” Beth Staas, Lagrange Park, IL

Second HM: “Monday Morning Falling Down” Wendy Visser, Cambridge ON

Third HM: “Alter Eden” Becky Alexander, S. Cambridge, Ontario

 

9 I Heard It on the Radio—Poetry

First Place: “Blast from the Past” Nick Sweet, Shepherd TX

Second Place: “Hurting the Ones I Love” Charles K. Firmage, Boise ID

Third Place: “Parody to ‘Ain’t Misbehaving’” Joan Terry, Dallas GA

First HM: “Yesterday” Barbara Blanks, Garland TX

Second HM: “Saturday Night Dancing” Nancy Phillips, Murray KY

Third HM: “On the News, March 4, 2005” Becky Alexander, S. Cambridge, Ontario

 

10 Flaunt Your Images—Poetry

First Place: “Toes” Sally Clark, Fredericksburg TX

Second Place: “Mama’s Face” Barbara Blanks, Garland TX

Third Place: “Taking Issue with Marcelino” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

First HM: “False Security” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Second HM: “Conceiving God” Beth Staas, Lagrange Park IL

 

11 The Thing Under the Bed—Poetry

First Place: “Lost and Mounds” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Hide and Seek” Wendy Visser, Cambridge ON

Third Place: “The Cobbler” Nick Sweet, Shepherd TX

First HM: “It Must Have Been a Full Moon,” Sally Clark, Fredericksburg TX

 

12 Small-Town Observations—Poetry

First Place: “Transport in a Farm Town” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second Place: “Howard’s” Kathi Whalen, Washington, D.C.

Third Place: “Near Graduation from Radford” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

First HM: “Late Harvest” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second HM: “No Right Way of Crying” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Third HM: “Time Passed, Clouds Floated By” C. G. Thompson, Greenville NC

 

13 Waste not, want not—Poetry

First Place: “Love on Ice” Charles K. Firmage, Boise ID

Second Place: “Sorghum” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Third Place: “Vacancy: Apply Within” Barbara Blanks, Garland TX

First HM: “Daddy’s Little Man” Charles K. Firmage, Boise ID

Second HM: “Phantom Fish” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

 

14 Strange Duck, in Honor of Sue Bayes—Poetry

First Place: “It’s Part of the Trick: Always Leave Them Wanting More” C. G. Thompson,            Greenville, NC

Second Place: “Tomorrow: A Love Song” Beth Staas, Lagrange Park IL

Third Place: “Mother May I” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

First HM: “At a Country ReadingBecky Alexander, S. Cambridge, Ontario

Second HM: “Chardonnay-moi” Barbara Blanks, Garland TX

Third HM: “How to Make It Rain,” Sally Clark, Fredericksburg TX

 

16-kav-pond

Read Full Post »

On November 11th & 12th I attended the Green River Writers’ Fall Writing Retreat at the Kavanaugh Center in Crestwood, Kentucky. About 25 writers from 4 states came together for writing, critiquing, and presenting readings.

16-kav-critique16-kav-pond16-kav-wood

Read Full Post »

Green River Writers 2016 Contest: 2 Grand Prize Categories and 12 other categories of prose & poetry. $1600 in prizes. Postmarked September 30, 2016. http://www.greenriverwriters.org/about.html

Eights Mask2

Read Full Post »

2015 Winners Green River Writers Contest

 

#1 President’s Prize–Fiction

First Place: “Ashes” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Second Place: “So a Nerd Walks Into a Bookstore” Rachel Saderholm, Summer Shade     KY

Third Place: “Jackie” Rhonda Roberts, Searcy AR

First Honorable Mention: “The U.S.S. Brassiere” Jane Sasser, Oak Ridge, TN

Second Honorable Mention: “The Bullet” Jason Glass, Searcy AR

Third Honorable Mention: “Captain Benteen’s Journal” Beecher Smith, Memphis  TN

Sponsor: Green River Writers

Judge: Mary O’Dell

#2 Green River Grande–Poetry

First Place: “Superman in Love” Steve Cambron, Louisville KY

Second Place: “Potato Salad” Steve Cambron, Louisville KY

Third Place: “Victory Dance, 1945” Nick Sweet, Shepherd TX

First Honorable Mention: “Eggs” Regina Murray Brault, Burlington, Vermont

Second Honorable Mention: “Keeping the Faith” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Honorable Mention: “The Fuhrer’s Closet” Steve Cambron, Louisville KY

Sponsor: Green River Writers

Judge: Mary O’Dell

#3 Green River Lean—Short-Short Fiction

First Place: “Different Kinds of Darkness” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Second Place: “Balloon” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Third Place: “Dinner for Four” Lee Ann Russell, Springfield MO

First Honorable Mention: “A Neat and Tidy Crime” Phylis Warady, The Woodlands,        TX

Sponsor and Judge: Marj Bixler

#4 Novel: First Chapter—Fiction

First Place: Sam Macklin Says Grace Susan M. Craig, Columbia SC

Second Place: Where You Ought to Be Jane Sasser, Oak Ridge, Tennessee

Third Place: The Year of My Life: A Halibun Novel Evan Guilford-Blake, Stone    Mountain GA

First Honorable Mention: The Zone of Fear Rita Monette, Deer Lodge TN

Sponsor: Virginia Anderson

Judge: Will Lavender

#5 Rubye Fowler Memorial Prize–Creative Nonfiction

First Place: “First Day at the Big Apple” Nancy L. Brown, ME

Second Place: “Rattler” Beecher Smith, Memphis TN

Third Place: “A Mind-Boggling Medevac Mission” Robert B. Robeson, Lincoln,   Nebraska

First Honorable Mention: “Sanctuary” Lee Ann Russell, Springfield MO

Second Honorable Mention: “The Trial” Jason Glass, Searcy AR

Third Honorable Mention: “No Wrath for the Grapes” Jason Glass, Searcy AR

Sponsor and Judge: Elaine Fowler Palencia

#6 Suzanne Suddeth Memorial Prize–Prose or Poetry

First Place: “I can do it myself” Debra Wantulok, Searcy AR

Second Place: “Sideways Soup” Rhonda Roberts, Searcy AR

Third Place: “RENIE THE MEANIE” Beecher Smith, Memphis TN

First Honorable Mention: “The Hunter” Jeanne Johnson, Southbury CT

Sponsor and Judge: Charles Suddeth

#7 Memorable/Unusual Friendships–Poetry

First Place: “Cecil” Kathi Whalen, Washington, D.C.

Second Place: “Barhopping with Scarlett O’Hara” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Place: “Gisela” Jean Tupper, Wrentham MA

First Honorable Mention: “Always a Deal line” Ellaraine Lockie, Sunnyvale Ca

Second Honorable Mention: “My Special Sister” Sara Gipson, Scott, AR

Third Honorable Mention: “Leftovers” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

Sponsors and Judges: Clear Creek Writers

#8 Glenda Fowler Pearson Memorial–Poetry

First Place: “Barren” Allison Thorpe, Lexington KY

Second Place: “Damned by Dogma” Becky Alexander, Cambridge, Ontario

Third Place: “Pretense” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

First Honorable Mention: “The Waitress” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

Second Honorable Mention: “The Bagger” Barbara Blanks, Garland TX

Sponsor and Judge: Cate Pearson

#9 Jim O’Dell Memorial–Poetry

First Place: “Flushed” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Another Rake’s Progress…” Beecher Smith, Memphis TN

Third Place: “Hair Teaser” Sara Gipson, Scott AR

First Honorable Mention: “Gutter Snipes” Lee Ann Russell, Springfield MO

Second Honorable Mention: “An old man of Louisiana” Christine Strevinsky,       Shepherdsville KY

Third Honorable Mention: “Now she cooks all her meals…” Carol Dee Meeks, Tulsa OK

Sponsor and Judge: Mary O’Dell

#10 Sometimes You Can’t Be Saved from Yourself–Poetry

First Place: “Bookworm” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second Place: “The Weaning” Lesley Brower, Murphysboro, IL

Third Place: “I Take Requests” Allison Thorpe, Lexington KY

First Honorable Mention: “On Becoming George Sand” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second Honorable Mention: “Dream of Fire” Joan Terry, Dallas GA

Third Honorable Mention: “Carved in Hemlock” Regina Murray Brault, Burlington,          Vermont

Sponsors and Judges: Judy Milford and Terri Alekzander

#11 For the Birds–Poetry

First Place: “Crows, Richardsville, Kentucky” Lesley Brower, Murphysboro, IL

Second Place: “What Wonder!” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Third Place: “I Think Saw an Eagle Dive” Becky Lindsay, Crestview Hills KY

First Honorable Mention: “Summer of the Scarlet Scrapper” Von S. Bourland, Happy       TX

Second Honorable Mention: “A Quiet View” Tonya Northenor, Lewisport KY

Third Honorable Mention: “Vivid Eye Candy” Jeanne Johnson, Southbury CT

Sponsor and Judge: Jack Robin

#12 Show Me Your Metaphors–Poetry

First Place: “California Light” Jane Sasser, Oak Ridge, TN

Second Place: “Portrait of the Poet As a Pen” Becky Lindsay, Crestview Hills KY

Third Place: “Tactile Alchemy” Deborah Stehr, Santa Fe NM

First Honorable Mention: “Going Nowhere” Victoria Woolf Bailey, Henderson KY

Second Honorable Mention: “Rough Rider” Barbara Blanks, Garland TX

Sponsor and Judge: Pam Hirschler

#13 Snakes and Dragons, Oh My–Poetry

First Place: “Hunting the Elusive Versification” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Wakkerjobby” Becky Alexander, S. Cambridge, ON

Third Place: “What to Do If You…” Becky Alexander, S. Cambridge ON

First Honorable Mention: “Concrete Storm” Regina Murray Brault, Burlington,     Vermont

Sponsor and Judge: Christine Strevinsky

#14 Small Town Observations–Poetry

First Place: “Ants” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Second Place: “Downpour” Wendy Visser, Cambridge ON.

Third Place: “Controlled Burn” Lesley Brower, Murphysboro IL

First Honorable Mention: “The Voyeur’s Dilemma” Jean Tupper, Wrentham MA

Second Honorable Mention: “All We Need to Know” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Honorable Mention: “The Small Town Mayor’s Advice…” Beecher Smith   Memphis TN

Sponsors and Judges: Thursday Poets

#15 Bang for the Buck–Poetry

First Place: “Clara” Allison Thorpe, Lexington KY

Second Place: “Toad” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

First Honorable Mention: “The Waiting Room” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Second Honorable Mention: “The Golden Land” Barbara Blanks, Garland TX

Third Honorable Mention: “Circles” Becky Alexander, S. Cambridge, ON

Sponsor and Judge: Jean Tucker

#16 Strange Duck, in Honor of Sue Bayes–Poetry

First Place: “Wayward Cucumber Plant” Elaine Parker Akin, Louisville KY

Second Place: “Apricity” Rhonda Roberts, Searcy AR

Third Place: “Emily Dickinson at the Mall” Allison Thorpe, Lexington KY

First Honorable Mention: “The Cormorant” Tommy Little, Pearl MS

Second Honorable Mention: “Transformation” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Third Honorable Mention: “Reality” Jason Glass, Searcy AR

Sponsors and Judges: Barroom Bards

 

Read Full Post »

I am the contest coordinator for Green River Writers. Here are the 2015 winners who come from 15 states and one Canadian province:

#1 President’s Prize–Fiction

First Place: “Ashes” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Second Place: “So a Nerd Walks Into a Bookstore” Rachel Saderholm, Summer Shade     KY

Third Place: “Jackie” Rhonda Roberts, Searcy AR

First Honorable Mention: “The U.S.S. Brassiere” Jane Sasser, Oak Ridge,   TN

Second Honorable Mention: “The Bullet” Jason Glass, Searcy AR

Third Honorable Mention: “Captain Benteen’s Journal” Beecher Smith, Memphis   TN

Sponsor: Green River Writers

Judge: Mary O’Dell

#2 Green River Grande–Poetry

First Place: “Superman in Love” Steve Cambron, Louisville

Second Place: “Potato Salad” Steve Cambron, Louisville

Third Place: “Victory Dance, 1945” Nick Sweet, Shepherd TX

First Honorable Mention: “Eggs” Regina Murray Brault, Burlington, Vermont

Second Honorable Mention: “Keeping the Faith” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Honorable Mention: “The Fuhrer’s Closet” Steve Cambron, Louisville

Sponsor: Green River Writers

Judge: Mary O’Dell

#3 Green River Lean—Short-Short Fiction

First Place: “Different Kinds of Darkness” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Second Place: “Balloon” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Third Place: “Dinner for Four” Lee Ann Russell, Springfield MO

First Honorable Mention: “A Neat and Tidy Crime” Phylis Warady, The Woodlands,        TX

Sponsor and Judge: Marj Bixler

#4 Novel: First Chapter—Fiction

First Place: Sam Macklin Says Grace Susan M. Craig, Columbia SC

Second Place: Where You Ought to Be Jane Sasser, Oak Ridge, Tennessee

Third Place: The Year of My Life: A Halibun Novel Evan Guilford-Blake, Stone     Mountain GA

First Honorable Mention: The Zone of Fear Rita Monette, Deer Lodge TN

Sponsor: Virginia Anderson

Judge: Will Lavender

#5 Rubye Fowler Memorial Prize–Creative Nonfiction

First Place: “First Day at the Big Apple” Nancy L. Brown, ME

Second Place: “Rattler” Beecher Smith, Memphis TN

Third Place: “A Mind-Boggling Medevac Mission” Robert B. Robeson, Lincoln,    Nebraska

First Honorable Mention: “Sanctuary” Lee Ann Russell, Springfield MO

Second Honorable Mention: “The Trial” Jason Glass, Searcy AR

Third Honorable Mention: “No Wrath for the Grapes” Jason Glass, Searcy AR

Sponsor and Judge: Elaine Fowler Palencia

#6 Suzanne Suddeth Memorial Prize–Prose or Poetry

First Place: “I can do it myself” Debra Wantulok, Searcy AR

Second Place: “Sideways Soup” Rhonda Roberts, Searcy AR

Third Place: “RENIE THE MEANIE” Beecher Smith, Memphis TN

First Honorable Mention: “The Hunter” Jeanne Johnson, Southbury CT

Sponsor and Judge: Charles Suddeth

#7 Memorable/Unusual Friendships–Poetry

First Place: “Cecil” Kathi Whalen, Washington, D.C.

Second Place: “Barhopping with Scarlett O’Hara” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Place: “Gisela” Jean Tupper, Wrentham MA

First Honorable Mention: “Always a Deal line” Ellaraine Lockie, Sunnyvale Ca

Second Honorable Mention: “My Special Sister” Sara Gipson, Scott, AR

Third Honorable Mention: “Leftovers” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

Sponsors and Judges: Clear Creek Writers

#8 Glenda Fowler Pearson Memorial–Poetry

First Place: “Barren” Allison Thorpe, Lexington KY

Second Place: “Damned by Dogma” Becky Alexander, Cambridge, Ontario

Third Place: “Pretense” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

First Honorable Mention: “The Waitress” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

Second Honorable Mention: “The Bagger” Barbara Blanks, Garland TX

Sponsor and Judge: Cate Pearson

#9 Jim O’Dell Memorial–Poetry

First Place: “Flushed” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Another Rake’s Progress…” Beecher Smith, Memphis TN

Third Place: “Hair Teaser” Sara Gipson, Scott AR

First Honorable Mention: “Gutter Snipes” Lee Ann Russell, Springfield MO

Second Honorable Mention: “An old man of Louisiana” Christine Strevinsky,        Shepherdsville KY

Third Honorable Mention: “Now she cooks all her meals…” Carol Dee Meeks, Tulsa OK

Sponsor and Judge: Mary O’Dell

#10 Sometimes You Can’t Be Saved from Yourself–Poetry

First Place: “Bookworm” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second Place: “The Weaning” Lesley Brower, Murphysboro, IL

Third Place: “I Take Requests” Allison Thorpe, Lexington KY

First Honorable Mention: “On Becoming George Sand” Ellaraine Lockie, Sunnyvale CA

Second Honorable Mention: “Dream of Fire” Joan Terry, Dallas GA

Third Honorable Mention: “Carved in Hemlock” Regina Murray Brault, Burlington,           Vermont

Sponsors and Judges: Judy Milford and Terri Alekzander

#11 For the Birds–Poetry

First Place: “Crows, Richardsville, Kentucky” Lesley Brower, Murphysboro, IL

Second Place: “What Wonder!” Evan Guilford-Blake, Stone Mountain GA

Third Place: “I Think Saw an Eagle Dive” Becky Lindsay, Crestview Hills KY

First Honorable Mention: “Summer of the Scarlet Scrapper” Von S. Bourland, Happy       TX

Second Honorable Mention: “A Quiet View” Tonya Northenor, Lewisport KY

Third Honorable Mention: “Vivid Eye Candy” Jeanne Johnson, Southbury CT

Sponsor and Judge: Jack Robin

#12 Show Me Your Metaphors–Poetry

First Place: “California Light” Jane Sasser, Oak Ridge, TN

Second Place: “Portrait of the Poet As a Pen” Becky Lindsay, Crestview Hills KY

Third Place: “Tactile Alchemy” Deborah Stehr, Santa Fe NM

First Honorable Mention: “Going Nowhere” Victoria Woolf Bailey, Henderson KY

Second Honorable Mention: “Rough Rider” Barbara Blanks, Garland TX

Sponsor and Judge: Pam Hirschler

#13 Snakes and Dragons, Oh My–Poetry

First Place: “Hunting the Elusive Versification” Barbara Blanks, Garland TX

Second Place: “Wakkerjobby” Becky Alexander, S. Cambridge, ON

Third Place: “What to Do If You…” Becky Alexander, S. Cambridge ON

First Honorable Mention: “Concrete Storm” Regina Murray Brault, Burlington,      Vermont

Sponsor and Judge: Christine Strevinsky

#14 Small Town Observations–Poetry

First Place: “Ants” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Second Place: “Downpour” Wendy Visser, Cambridge ON.

Third Place: “Controlled Burn” Lesley Brower, Murphysboro IL

First Honorable Mention: “The Voyeur’s Dilemma” Jean Tupper, Wrentham MA

Second Honorable Mention: “All We Need to Know” Allison Thorpe, Lexington KY

Third Honorable Mention: “The Small Town Mayor’s Advice…” Beecher Smith    Memphis TN

Sponsors and Judges: Thursday Poets

#15 Bang for the Buck–Poetry

First Place: “Clara” Allison Thorpe, Lexington KY

Second Place: “Toad” Christine Strevinsky, Shepherdsville KY

First Honorable Mention: “The Waiting Room” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Second Honorable Mention: “The Golden Land” Barbara Blanks, Garland TX

Third Honorable Mention: “Circles” Becky Alexander, S. Cambridge, ON

Sponsor and Judge: Jean Tucker

#16 Strange Duck, in Honor of Sue Bayes–Poetry

First Place: “Wayward Cucumber Plant” Elaine Parker Akin, Louisville KY

Second Place: “Apricity” Rhonda Roberts, Searcy AR

Third Place: “Emily Dickinson at the Mall” Allison Thorpe, Lexington KY

First Honorable Mention: “The Cormorant” Tommy Little, Pearl MS

Second Honorable Mention: “Transformation” M. Ray Allen, Clifton Forge VA

Third Honorable Mention: “Reality” Jason Glass, Searcy AR

Sponsors and Judges: Barroom Bards

 

Read Full Post »

Older Posts »